Cardio Fitness

Kardiyo adından da belli olduğu gibi kalp ritmine bağlı olan antrenman çeşitidir. Antrenman boyunca nabız sürekli değiştirilir ve kan akışının hızlanması sağlanır. Özellikle kilo problemi olanların ve vücudundaki yağlardan kurtulmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olan bu antrenmanlar, kalp ritmi doğru ayarlandığı zaman çok güzel sonuçlanmaktadır. Ancak dengesiz yapılan kardiyo antrenmanları kalbe zarar vermenize neden olabilir. Bu yüzden ne zaman ve nasıl kardiyo antrenmanı yapmanız gerektiğini iyi araştırmalı, kalbinize fazla yük bindirmeden en kaliteli sonuçları almaya çalışmalısınız.

Kardiyonun birçok çeşidinin bulunduğundan bahsetmiştik. Son zamanlarda profesyonel sporcuların önerisi haline gelen HITT antrenmanları en etkili kardiyo antrenmanları arasında yerini almaktadır. Bu antrenmanda amaç kalp ritmini yükseltip düşürerek, vücudun yağ yakma kapasitesi en yükseğe ulaştırılmaya çalışılır. Ayrıca bu antrenmanlar sonrasında oksijen tüketilmeye devam eder ve siz uyurken bile vücudunuz yağ yakmayı bırakmaz. Ancak unutulmaması gerekir ki, bu antrenman türü sizi fizyolojik olarak oldukça zorlayacaktır; bu yüzden dinlenme konusuna oldukça dikkat etmelisiniz.

Cardio Fitness Ne Zaman Yapılmalı

Birçok kardiyo türünün olduğundan bahsettik ancak cardio antrenmanlarının ne zaman yapılması gerektiğini sizlere açıklamadık. Bu konu hakkında oldukça fazla yöntem mevcut ancak hepsi birbirinden farklı performansta yağ yakmanıza neden olabilir. O yüzden size en uygun cardio zamanını yazacaklarımız ile bulmalısınız.

Öncelikle sabah yapılan kondisyon antrenmanlarının oldukça etkili olduğu ile başlayalım. Kondisyon antrenmanlarının amacına ulaşabilmesi için kanın vücuttaki kaslara pompalanması gerekmektedir. Midede besin olduğu zamanlarda ise kan diğer kaslar yerine sindirim amacıyla mideye pompalanır ve yaptığınız kondisyon amacına ulaşmayabilir. Bu yüzden sabah erken saatlerde yapılan kondisyon antrenmanları oldukça etkili olmaktadır.

Herkesin aklında kardiyo antrenmanları ile ilgili bir soru vardır. Acaba ağırlık antrenmanlarından sonra mı cardio yapılmalı? Ya da kondisyon antrenmanlarından sonra mı ağırlık çalışması yapılmalı? Aslında bu iki durum da birbirinden farklı amaçlara hizmet etmektedir. Eğer ağırlık antrenmanlarından önce kondisyon yaparsanız, oksijen tüketme ve koşu kapasitenizi arttırmaya yardımcı olmuş olursunuz. Ancak bu kardiyo antrenmanından sonra büyük kas gruplarını çalışmak için ağırlığa geçtiğinizde, performansınızda düşüş göreceksinizdir. Yapılan araştırmalar sonrasında bu tarz çalışan insanlarda büyüme hormonlarının daha az salgılandığı gözlemlenmiştir. O yüzden eğer amacınız kondisyonunuzu arttırmak ise bu çeşit kardiyo çalışabilirsiniz. Ancak amacınız vücudunuzdaki yağları yakarken aynı zamanda da kas büyümesi sağlamaksa bu yöntem pek de size göre değil.

Ağırlık antrenmanlarından sonra kardiyo çalışmak patlayıcı gücünü arttırmak isteyen bireyler için en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Çünkü kardiyo yaparak gücünüzü düşürmemiş olacaksınız; böylece tüm gücünüzü ağırlık antrenmanlarına yönlendirmiş olacaksınız. Kanocular üzerinde yapılan bir deneyde, bir grup kanocuya önce ağırlık sonra kardiyo çalıştırılmış; diğer gruba ise önce kardiyo sonra ağırlık çalıştırılmıştır. Sonrasında yapılan gözlemlerde ağırlığı önce çalışan grubun aerobik kapasitelerinin daha fazla arttığı gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak ne istediğinize karar vererek kardiyo antrenmanlarını tamamlamak çok önemlidir. Eğer vücudunuzun daha güçlü olmasını ve antrenmanlardan sonra dahi yağ yakmayı istiyorsanız önce ağırlık; eğer kondisyon olarak daha fazla güçlenmek istiyorsanız önce kondisyon çalışabilirsiniz

Cardio Fitness Ne İşe yarar

Kilo vermek isteyen ya da vücudundaki yağlardan kurtulmak isteyen insanların vazgeçilmez antrenmanlarından biri de hiç şüphesiz cardio antrenmanlarıdır. Kardiyo antrenmanı yapmak be kadar önemliyse, bu antrenmanları zamanında yapmak da o kadar önemlidir. Çünkü kardiyo antrenmanlarının birçok çeşidi vardır ve hepsi birbirinden farklı zamanlarda yapılmaktadır. Öncelikle kardiyo antrenmanlarının ne olduğundan bahsedelim.

Smart Pilates Studio ®

Eğitmenlerimizle görüşmek için iletişime geçin