Zumba

Yağ yakmanın en eğlenceli hali.

Neden Zumba

Zumba, aerobik egzersizlerini ve direnç antrenmanını birleştiren, sizi şekillendiren iki temel unsuru barındıran bir etkinliktir.

Kontrollü hareketler ile hızlı, yüksek yoğunluklu kardiyovasküler egzersiz arasında değişiklik yaparak metabolizmanızı artırabilirsiniz. Bu egzersiz, hızınıza ve koyduğunuz çaba miktarına göre, her saatte 300 ila 600 kalori yakmanıza yardımcı olur.

Sürekli, tekrarlanan hareketlere dayanan egzersiz yapmak zor olabilir. Aynı zamanda, dayanıklılığınızı arttırmaya çalışıyorsanız sık sık duraklamak pek yardımcı olamaz.

Bir zumba sınıfında yapacağınız gibi uzun süreli egzersiz, vücudunuzun dayanıklılığını sadece çok kısa bir süre içinde artıracaktır. Sadece birkaç hafta içinde faydalarını fark etmeye başlayacaksınız.

Zumba uygulamasının bir parçası olarak, diğer egzersiz türlerinde nadiren bulunan rutinleri de yapacaksınız. Dahası, samba, salsa, merengue ve mambo’dan bir hareket kombinasyonu öğreneceksiniz.

Bu kombinasyon, aynı anda farklı kas gruplarını çalıştırdığınız anlamına gelir.

Ve tüm bunlar devam ederken, eklemler olağan dışı hareketlere ve gerilmelere adapte olur ve bu da, gerginliği azaltmaya ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olur.

Zumba, diğer eğitim rutinleriyle karşılaştırıldığında, sosyal durumlar için güven artırmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, eğitime devam ettiğiniz sürece koordinasyonunuzu ve dans hareketlerinizi dramatik biçimde artıracağınız gerçeğidir!

Üstelik, ne kadar uzun süre eğitim görürseniz, zumba sınıfınızdaki diğer insanlarla o kadar eğlenirsiniz ve güveniniz de o kadar artar.

Eğitime her gidişinizde, kendi bedeniniz içinde kendinden daha emin ve bir sonraki sınıfınız için daha heyecanlı hissedeceksiniz.

Yaşlandıkça, vücudunuzu düzgün bir şekilde koordine etme kapasiteniz belirgin bir şekilde azalmaya başlar. Hatta hâlâ gençken bile koordinasyonunuzla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Zumbanın size uygun olmadığını çünkü “iki sol eliniz” var gibi hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Öyle olsa bile, zumba denge ve koordinasyonunuzu iyileştirmek için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.

Aradığınız şey kaygı düzeyinizi düşürmenize yardımcı olacak bir etkinlikse spor salonuna gitmek en iyi seçenek olmayabilir. Yüksek endişe taşıyan birçok kişi için, egzersiz yaparken yabancılarla çevrili olmak rahatsız edici olabilir.

Ve bu kendinizi bir süper model gibi görünen birinin yanında çalışırken bulmak, değil mi? Rahatlayın. Bu, zumbayı uygularken endişelenmeniz gerekmeyen bir şeydir.

Spor salonundan farklı olarak bu, uyum sağlamanın çok kolay olduğu bir etkinliktir, çünkü genelde samimi, topluluk ortamı oluşturur.

Bu samimi ortam, ruhlarınızın yükselmesine yardımcı olur ve stres seviyenizi düşürür.

Bu tür bir egzersizin en iyi özelliklerinden biri, kişisel becerilerinize ve elde etmek istediğiniz hedeflere uyacak şekilde onu özelleştirebilmenizdir.

Açıkçası, bir grup sınıfında eğitim alıyorsanız, oturumları kişiselleştirmeniz o kadar kolay olmayabilir. Ancak bu durumda bile, yine de sizin için daha iyi bir ritim takip edebilirsiniz – hızınızı belirlemeden önce bir eğitmene danıştığınızdan emin olun.

Zumbayı evde ya da kişisel bir eğitmenle birlikte bir video ile birlikte yapıyorsanız,  vücudunuzun sıkılaştırmak istediğiniz belirli bir alanına odaklanmak kolaydır.

Zumbanın faydaları bu denli çok olmasına rağmen, fiziksel egzersizin tek başına istediğiniz sonucu vermeyeceğini akılda tutmak önemlidir. İstenen etkileri elde etmek için bunu, iyi bir diyet ve dinlenme de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirmeniz gerekir.

Afyon ‘da Zumba Smart Pilates Studio ‘da seni bekliyor.

Videolar

Zumba Videoları

Smart Pilates Studio ®

Eğitmenlerimizle görüşmek için iletişime geçin