Yoga

Yoga, fiziksel ve zihinsel refahı artırmak için güç, esneklik ve nefes almaya odaklanan eski bir egzersiz şeklidir. Yoganın ana bileşenleri, duruşlar (güç ve esnekliği artırmak için tasarlanmış bir dizi hareket) ve nefes almadır.

Uygulama yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıktı ve diğer ülkelerde çeşitli şekillerde uyarlandı. Avrupa ve Amerika da yoga ,spor merkezlerinde, sağlık kulüplerinde, okullarda, hastanelerde  yaygındır.

Yoganın sağlığa faydaları nelerdir?

Yoga üzerinde onlarca farklı kalitede bilimsel denemeler yayınlandı.

Sağlık yararları konusunda daha sıkı çalışmalar için bir alan olmasına rağmen, çoğu çalışma yoga’nın fiziksel aktiviteyi, özellikle de gücü, esnekliği ve dengesi arttırmanın güvenli ve etkili bir yolu olduğunu göstermektedir.

Düzenli yoga pratiğinin yüksek tansiyon, kalp hastalığı, bel ağrısı da dahil olmak üzere insanlar için faydalı olduğuna dair bazı kanıtlar var.Depresyon ve stres üzerinede olumlu katkıları olduğu bilinmektedir.

Evet. Yoga, alt bedeninizi özellikle ayak bileklerinizi ve dizlerinizi güçlendirerek dengeyi arttırır, böylece düşme şansınızı azaltır.

Ancak, düşmelere bazen sağlık durumu neden olabilir, bu durumda doktorunuzu görmek veya yerel bir hastanede bir düşme kliniğini ziyaret etmek iyi bir fikirdir.

Yoga, esnekliği ve kuvveti artırmanın nazik yolu olğuiçin artritli insanlar arasında popülerdir .

Bazı araştırmalar, yoga diz osteoartriti olan kişilerde ağrı ve hareketlilik sorunlarını azaltabileceğini göstermektedir . Bununla birlikte, bazı yoga hareketleri hastalığı olan insanlar için uygun değildir.

Artriti anlayan ve hareketleri kişisel ihtiyaçlar için uyarlayabilen bir eğitmen bulun, özellikle de eklem problemleriniz varsa, kaçınılması gereken herhangi bir hareket olup olmadığını öğrenmek için her zaman bir doktor veya fizyoterapist ile görüşün.

Kesinlikle hayır. İnsanlar genellikle 70 yaşlarında yogaya başlar ve birçoğu daha erken başlamak istediklerini söyler. Her yaş grubu için yoga dersleri vardır. Yoga, çocukluğunuzdan ileri yıllarınıza kadar her zaman zevk alabileceğiniz bir egzersiz şeklidir.

Hayır. Zindelik seviyenize uygun bir sınıfa katılabilirsiniz.

Şart değil. Yoga esnekliğinizi geliştirecek ve normal hareketlerinizin ötesine geçmenize yardımcı olacak, bu da günlük aktivitelerinizi daha kolay yapmanıza yardımcı olabilir.

Yoga ile ilgili yaralanmalar nadirdir. Bazı yaralanmalar tekrarlayan zorlanma veya aşırı gerilmeden kaynaklanabilir.

Ancak yoga diğer egzersiz disiplinleriyle aynıdır – bunu anlayan ve deneyime sahip kişilerce düzgün bir şekilde öğretilirse tamamen güvenlidir.

Nitelikli bir yoga öğretmeninden ders almanız ve seviyenize uygun bir sınıf seçmeniz önerilir.

Aştanga, İyengar ve Sivananda gibi birçok farklı yoga tarzı vardır. Bazı stiller diğerlerinden daha güçlü, bazıları ise duruş veya nefes gibi farklı bir vurgu alanına sahip olabilir. Birçok yoga öğretmeni birden fazla stille çalışarak kendi uygulamalarını geliştiriyor.

Hiçbir stil, diğerlerinden daha iyi veya daha özgün olamaz. Anahtar, fitness seviyenize uygun bir sınıf seçmektir.

Sınıflar süre içinde değişebilir ancak tipik olarak 45 ile 90 dakika arasında sürer. Daha uzun bir sınıf, nefes ve rahatlama tekniklerini öğrenmek için size daha fazla zaman verir ve öğretmeninize bireysel yeteneklerinizle çalışmak için zaman verir.

Bir sınıfa kaydolmadan önce bir öğretmenle yaklaşımları hakkında konuşmayı deneyin.

Smart Pilates Studio  Playlist

Yoga Müzikleri
Smart Pilates Studio ®
Eğitmenlerimizle görüşmek için iletişime geçin