Pilates

Pilates, genel zindeliği ve refahı geliştirmek için temel gücü vurgulayarak vücudu eşit şekilde güçlendirmeyi amaçlar.

Pilates egzersizleri bir mat üzerinde veya Reformer, Cadillac , Chair gibi özel ekipmanlar kullanılarak yapılır. Makaralar ve yaylar, kollar ve kayışlar sistemi ile cihaz ihtiyaçlarınız doğrultusunda direnç veya destek sağlayabilir.

Pilates, zihinsel ve fiziksel sağlığın yakından bağlantılı olduğuna inanan Alman doğumlu Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Metodu jimnastik, boks ve Greko-Romen güreş de dahil olmak üzere batı egzersiz formlarından etkilendi. Pilates 1920’lerde ABD’ye göç etti ve New York’ta “kontroloji” olarak adlandırdığı yöntemini birkaç yıl boyunca öğrettiği bir stüdyo açtı.

Kontrolojiye teknoloji katarak, akıllı aletli pilatesi dünyada ilk kez kullanıcılara sunmanın gururunu yaşamaktayız.Anatolia pilates kişiye özel ,anlık fonksiyon ölçümlü,hem kullanıcıya hem eğitmene raporlama yapan dünyanın ilk akıllı aletli pilates cihazıdır.

Pilates Hakkında

Pilates, yeni başlayanlardan elit sporculara kadar her yaştan insana ve yetenek ve zindelik seviyesine sahip bir şeyler sunuyor. Cihaz, yeni başlayanlar ve belirli tıbbi durumları olan kişiler için destek sağlamak ve aynı zamanda vücutlarına meydan okumak isteyenlere direnç sağlamak için kullanılabilir.

Sağlık durumu veya yaralanma gibi herhangi bir sağlık endişeniz varsa, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzdan veya bir sağlık uzmanından tavsiye alın.

Pilatesin sağlığa faydaları hakkında birçok rapor var. Bununla birlikte, bunların bir kaçı titiz bir bilimsel incelemeye tabi tutulmuştur ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uygulayıcılar düzenli pilateslerin duruş, kas tonusu, denge ve eklem hareketliliğini artırabileceği gibi stres ve gerginliği de azaltabileceğini söylüyorlar. Dansçılar dahil seçkin sporcular için pilates, tüm vücut gücünü ve esnekliğini geliştirerek antreman yapabilir ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Pilatesin spesifik olmayan bel ağrısı çeken insanlarda ağrıyı azaltabildiğine dair bazı kanıtlar var. Cihazın kullanımı, sırt ağrısı çeken birinin, destekle egzersiz yapmasını sağlar.

Egzersizlerin etkili olması için, bireye göre uyarlanması ve uygun niteliklere sahip bir sağlık uzmanı tarafından onaylanması gerekir. Pilates öğretmenleri tıbbi olarak nitelikli değildir ve reçete edilemez, tedavi edemez veya tedavi öneremez.

Pilates, sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olan kas güçlendirme aktivitesi olarak sınıflandırılır. Sınıflar yoğunluğa göre değişebilir: yumuşak veya dinamik olabilirler ve sağlam bir antrenman sunarlar.

Kilo vermek istiyorsanız, pilatesinizi sağlıklı bir diyet ve yüzmek, yürümek ve bisiklete binmek gibi aerobik aktivitelerle birleştirmeniz önerilir.

Pilates düşük etkili bir egzersiz şeklidir, bu yüzden yaralanmalar nadirdir. Bununla birlikte, kalifiye ve yetenek seviyenize uygun nitelikli bir öğretmen ve bir sınıf bulmak önemlidir.

Yöntemler farklı olsa da, pilates ve yoga da  güç, denge, esneklik, duruş ve iyi nefes alma tekniğini geliştirir.

Her iki sistem de fiziksel ve zihinsel sağlık arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır, ancak yoga rahatlamaya daha fazla önem vermekte ve meditasyon kullanmaktadır. Pilates  aparatlar ve matlar ile yapılır, oysa klasik yoga için herhangi bir ekipman gerekmez.

Pilates egzersizleri yoga ile ilişkili statik pozlar olmadan bir hareket akışında gerçekleştirilir.

Joseph Pilates, sistemi için 34’ü mat da  olmak üzere 500’den fazla çalışma yaptı.

Mat çalışması, halkalar veya el ağırlıkları gibi geleneksel pilates ekipmanlarının yanı sıra germe bantları, spor topları ve köpük silindirleri gibi pilates malzemesi olmayan ekipmanları içerebilir. Aparatlı pilates, Reformer, Cadillac, Chair, Barrel  gibi Joseph Pilates tarafından tasarlanan ekipmanları kullanır.

Mat ve aletli pilates, farklı zindelik ve yetenek seviyelerine uyacak şekilde adapte edilebilir. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle bir matın üzerine uzanamıyorsanız, cihaz egzersiz için alternatif yollar sağlayabilir.

Pilates bire bir veya grup olarak öğretilebilir. Dikkat gerektiren sağlık durumunuz varsa, pilates eğitmeninizi bilgilendirin, sınıflarının uygun olup olmadığını kontrol edin. Alet kullanan sınıflar, daha yüksek düzeyde bireysel ilgi gösterir, ancak genellikle daha pahalıdır.

Pilates, aparatı olan özel bir pilates stüdyosunda veya matlar ve küçük ekipmanların bulunduğu bir alanda öğretilebilir. Hem mat hem de aparat pilatesleri, çoğu ders 60 dakika süren özel veya küçük gruplar halinde öğretilebilir.

İdeal olarak, kişisel dikkatin sağlanabilmesi için aletli  sınıflarda birebir ,mat sınıflarında en fazla 12 kişi olması önerilir. Grup aletli sınıfları popülerdir, ancak bir grup sınıfına katılmadan önce cihazı kullanma konusunda   tecrübe edilmesi önerilir.

Bir pilates öğretmeni seçerken, kişiliklerini ve ilişkilerini yanı sıra deneyimlerini ve eğitimlerinin kalitesini göz önünde bulundurmalısınız.

Smart Pilates Studio ®

Eğitmenlerimizle görüşmek için iletişime geçin